Rodzaje sejfów domowych

Sejf w postaci kilkutonowego skarbca, stojącego na środku mieszkania bogacza – pamiętając takie sceny z filmów możemy uznać, że sejf to nie jest coś dla nas. Nic bardziej mylnego. Zobaczmy, jakie mogą być nowoczesne sejfy domowe.

W czasach, gdy włamywacze stale doskonalą metody dostawania się do mieszkań i domów, nie zważając na coraz bardziej skomplikowane zamki i inne zabezpieczenia drzwi, posiadanie sejfu jest czymś, co naprawdę warto rozważyć, tym bardziej, że nowoczesne sejfy często charakteryzują się wysoką klasą ogniotrwałości. Nawet gdy nie padniemy więc ofiarą włamania, ale będziemy mieli nieszczęście paść ofiarą czerwonego kura, to wszelkie cenne pamiątki i przedmioty wysokiej wartości ocaleją.

Jak już wiemy, sejf nie musi być ogromną kolubryną, zajmującą pół pomieszczenia. Jakie są rodzaje nowoczesnych sejfów domowych, spełniających rozmaite klasy odporności na włamanie (S1 do V i wyżej), od których zależy suma, na jaką będziemy mogli ubezpieczyć ich zawartość?

  • Sejfy meblowe – do wkomponowania w szufladę biurka, półkę w szafie lub w regale pokojowym. Dyskretne, schowane za drzwiczkami mebla, nie wzbudzą sensacji i nie zwrócą uwagi naszych ciekawskich gości.
  • Sejfy podłogowe – otoczone odpowiednio grubym płaszczem betonowym w postaci wnęki, nakryte dywanem, wykładziną lub zastawione biurkiem, są praktycznie nie do wykrycia. Nie ryzykujemy nawet tego, że przypadkowo podczas zabawy na podłodze na sejf natrafią dzieci.
  • Sejfy ścienne – podobnie jak typ sejfów podłogowych, wpuszczone w odpowiednio przygotowaną grubą, betonową ścianę. Łatwo je zasłonić obrazem, makatą, czy oprawionym w passe-partout plakatem.
  • Sejfy wolno stojące – o rozmiarach dobranych przez nas, dzięki czemu nie barykadują pomieszczenia, a ich rozmiar dostosowany jest do wielkości cennych przedmiotów, które zamierzamy w nich trzymać.
  • Sejfy specjalne – na broń, na leki, na dokumenty – wyposażone w robione na wymiar półki, szuflady, czy też przegrody, uzależnione od naszych potrzeb, oraz od przepisów, jakie dotyczą sejfu przeznaczonego do ochrony tego typu przedmiotów.

Jak więc widzimy, prowadząc biznes i potrzebując stale dużej ilości gotówki, posiadając wartościowe zbiory np. monet, cenną rodową biżuterię albo broń, nie jesteśmy wcale skazani na wynajem skrytek w żądających słonych opłat bankach. Za pomocą sejfów domowych ochronę wartościowych rzeczy możemy zapewnić sobie we własnym zakresie. Grunt to zapoznać się z szeroką ofertą i celnie wybrać sejf w sam raz dla siebie i swoich potrzeb.